15. Festival prava djece u Budimcima

Autor: Tajana Tomoković, 5. 11. 2023.

Učenici 3. razreda naše Područne škole Budimci ove su godine aktivno sudjelovali u provođenju aktivnosti Festivala prava djece 2023. godine. Festival prava djece pokrenut je 2009. godine, povodom 20. obljetnice donošenja Konvencije o pravima djeteta. S ciljem podsjećanja na obvezu koju su potpisivanjem Konvencije preuzele zemlje svijeta, festivalom smo htjeli, prije svega, skrenuti pozornost na prava djece i mladih koristeći alate filmske umjetnosti te brojne mogućnosti koje nam osiguravaju kreativnost i stvaralaštvo.

Trećaši Budimčani izabrali su aktivnosti predložene od strane organizatora te su ih s učiteljicom Patricijom proveli na Satu razrednika u sklopu redovne nastave početkom studenoga 2023. Odabrali smo radionicu Pomažem drugima, pomažem sebi! U sklopu koje je i kratki film Najbolji prijatelj. Radionica i film primjeren je dobi učenika 3. razreda osnovne škole.

Na samom početku radionice razgovarali smo o značenju ovogodišnjeg Festivala prava djece te smo nabrojali prava djece koje poznajemo. Proveli smo uvodni razgovor o pomaganju drugima i što to znači za nas kao pojedince. Razgovor se poveo o volontiranju- pojmu kojeg 3. razred PŠ Budimci itekako dobro poznaje jer od 1. razreda volontiraju: pomažu starijima i nemoćnima u selu, šalju pakete sa čestitkama i lijepim porukama u domove za starije i nemoćne, čine mnoga dobra djela ne samo u vrijeme blagdana već i tijekom cijele godine. Dobro je činiti dobro!

Pogledali smo kratki 10 minutni film Najbolji prijatelj.

Razgovor nakon gledanja filma otišao je u smjeru zbrinjavanja životinja. Razgovor se poveo o volontiranju, o azilu, o pomaganju svim vrstama životinja, o nezbrinutim životinjama u našem selu Budimcima. Crtali smo svoje kućne ljubimce a zatim je svaki učenik ispričao priču o svom kućnom ljubimcu (kakav je, opisali su svog ljubimca izvana i njegove osobine…)

Zaključak ove aktivnosti je važnost kućnih ljubimaca i pozitivno djelovanje na naše obitelji i naše živote Važnost brige o našim kućnim ljubimcima. Ako se mi brinemo o njima oni će nam to uzvratiti na najljepši mogući način- ljubavlju! Tako pomažući i brinući se o kućnim ljubimcima a i onima koji nemaju svoje bližnje pomažemo sebi!

Nastavak aktivnosti: Jeste li nekada nekome nesebično pomogli? Učenici su usmeno izlagali svoje pothvate životne, svoja pomaganja, svoja dobra djela prema susjedima, starijima i nemoćnima u selu.

Evaluaciju svih aktivnosti s radionice učenici su uradili u web 2.0. digitalnom alatu WordArt.

Za kraj smo ove radionice dogovorili ponovno akciju izrađivanja čestitki i crteža za štićenike Doma za starije i nemoćne „Noni“ povodom nadolazećeg Adventa.

Patricija Hercog, PŠ  Budimci