Obilježen blagdan Svih svetih

Autor: Tajana Tomoković, 5. 11. 2023.

Početak je mjeseca studenog. Jesen već sigurno kroči prema zimi, a dani kao da su ljetni. Nadprosječno topli i sunčani. Blagdan je Svih svetih.

Toga dana sjećamo se svojih pokojnih i obilazimo njihova počivališta noseći cvijeće i svijeće.

Obilježen blagdan Svih svetih u PŠ Razbojište

U petak 27.10. s našim župnikom Željkom Benkovićem posjetili smo mjesno groblje u našem mjestu. Dostojanstveno i tiho posjetili smo grobove naših obitelji, zapalili svijeće i pomolili se kod križa u središtu groblja za sve ostale koji počivaju na ovom groblju. U nedjelju su učenici ponovno posjetili groblje sa svojim roditeljima gdje je naš župnik služio misu povodom nadolazećeg blagdana.

Povratkom u školu na Dušni dan sjećanje na naše umrle nastavili smo različitim aktivnostima čitajući pjesme na HJ posvećene ovom blagdanu i crtajući krizanteme i svijeće koje smo nosili obilazeći groblja na satu LK.

Obilježavajući ovaj blagdan učimo da sjećanjem na naše pretke uvažavamo naš identitet i na neki način im se zahvaljujemo jer ne bismo danas postojali da nije bilo njih.

Župnik Željko Benković,

učiteljica Silvana Šarić i učenici

USUSRET SJEĆANJU NA MRTVE, BLAGDAN SVIH SVETIH

Blagdan Svih svetih prigoda je kad smo više nego inače povezani s našim najmilijima koji više nisu s nama. To su dani kad ih se s ljubavlju i dostojanstvom sjećamo i obilazimo njihova posljednja počivališta. U to vrijeme vjernici se posebno sjećaju i u duhu se povezuju sa svojim pokojnicima. Svi sveti i Dušni dan dva su različita liturgijska dana kada se posjećuju groblja, pale se svijeće, polaže cvijeće i moli u sjećanje na pokojnike. Svetkovina Svih svetih i dan sjećanja na preminule posebno se slavi širom svijeta paljenjem svijeća i donošenjem cvijeća na grobove naših preminulih.

Povodom nadolazećeg blagdana učenici PŠ Stipanovaci posjetili su dana 27. listopada 2023. obližnja mjesna groblja sa svojom učiteljicom Monikom Mužar-Kos i župnikom naše župe Željkom Benkovićem. Sjećanjem, tradicijom odlaska na groblje, prigodnom molitvom i paljenjem svijeća ukazali smo čast i poštovanje za sve naše pokojne.

Učiteljica Monika Mužar-Kos i

župnik Željko Benković