Mjesec hrvatske knjige u PŠ Poganovci, Stipanovci i Razbojište

Autor: Josipa Vešligaj, 17. 11. 2023.

Mjesec hrvatske knjige  tradicionalna je manifestacija posvećena knjizi,  a obilježava se svake godine od 15. listopada do 15. studenoga.  To je vrijeme kada se više nego inače želi ukazati na vrijednost knjige i pisane riječi  kao temeljnog alata za obrazovanje i osobni razvoj.

Budući da učenici naših područnih škola nemaju često priliku dolaziti u knjižnicu, odlučili smo ju kroz ovih mjesec dana približiti  upravo njima. Učenici četverorazrednih kombinacija iz područnih škola Poganovci, Stipanovci  i Razbojište sudjelovali su u aktivnostima koje su promicale ljubav prema čitanju i knjigama. Razgovarajući o knjigama i čitanju naučili su da čitanje ima izuzetnu važnost u njihovom razvoju. Čitanjem  se razvijaju vještine čitanja i  sposobnost koncentracije, uči se nešto novo, uče se  nove riječi, a osim toga čitanjem se možemo i zabaviti, nasmijati i opustiti.

Mjesec hrvatske knjige zvuči kao odlična prilika za promicanje kreativnosti, pisanja i čitanja različitih književnih žanrova. Kroz različite aktivnosti učenici su se upoznali s književnim vrstama s kojima se počinju susretati ove školske godine, a nakon njihova proučavanja i čitanja i sami su se okušali u stvaranju istih. Postali su pjesnici, pisci basni i dječjih romana, ilustratori. Tako su se učenici prvih razreda upoznali sa slikovnicama i bajkama, prisjetili su se bajki koje već poznaju te su ilustrirali omiljenog lika iz bajke. Učenici drugih i trećih razreda proučavali su lirske pjesme, basne i dječje romane. Zajedničkom suradnjom potaknuli su svoju kreativnost i napisali pjesmu o jeseni, basnu sa svojim najdražim životinjama, a postali su i pisci i ilustratori dječjeg romana. Učenici četvrtih razreda naučili su da postoji „knjiga koja sve zna“, a zove se enciklopedija. Pomoću zanimljivih dječjih enciklopedija naučili kako se njome koristiti.

Ovaj je mjesec podsjetnik na važnost čitanja u školovanju i životu te potiče učenike da istraže bogatstvo svijeta riječi i ideja koje knjige pružaju, a ovakvim  radionicama može  se potaknuti ljubav prema književnosti, razvijanje vještina pisanja i čitanja te stvaranje inspirativnog okruženja tijekom Mjeseca hrvatske knjige. Učenici su na poklon dobili straničnik i obećali da će više čitati i da će ga koristiti prilikom čitanja.

Knjižničarka Josipa Vešligaj