ODRŽANO ŠKOLSKO NATJECANJE IZ PODRUČJA VIZUALNIH UMJETNOSTI I DIZAJNA – LIK 2024.

Autor: Tajana Tomoković, 5. 2. 2024.

U petak, 2. veljače 2024., u školi je održano školsko natjecanje iz područja vizualnih umjetnosti i dizajna – LIK 2024.

Učenici su dobili zadatak osmisliti dizajn za suvremenu mušku ili žensku školsku uniformu na temelju istraživanja modne tematike kroz 120 godina prošlosti.

Prisjetili su se kako su školske učionice izgledale prije, kako su razredi bili podijeljeni na učenike i učenice, da su svi imali sličnu ili istu odjeću za školu te da je takva odjeća bila određena pravilima školskih ustanova i funkcijom mode. Učenici su uočili zanimljive detalje i imali zadatak razmisliti kako bi prikazali primjerenu odjeću u školskom prostoru za nove generacije. Pri tome su trebali obratiti pozornost na suvremene potrebe učenika i naglašavanje ravnopravnosti u društvu.

Svoj dizajn školske uniforme naslikali su u zadanoj tehnici vodenih boja i pri tome su obratili pozornost na omjer i veličine likova i tijela, kontrast svjetlo tamno te ritam na plohi. Vlastiti dizajn su fotografirali, izrezali u aplikaciji Pixelcut i smjestili u interijer (učionica, hodnik, dvorana, i sl.) ili eksterijer škole (školsko dvorište, prostor pred školom).

Kriteriji za ocjenjivanje radova su stvaralaštvo, likovni jezik, tehnička izvedba i korelacija zadane teme s međupredmetnim temama.

Nakon provedenog školskog natjecanja, na županijsku razinu se dostavljaju tri rada koja su ostvarila najveći broj bodova, a našu školu će predstavljati:

1. Magdalena Bačić (8.A)

2. Klara Feldi (5.B)

3. Lena Ivančić (7.A)

Rang lista školske razine natjecanja:

Učiteljica Mirela Blažević