Pink Shirt Day - Dan ružičastih majica

Autor: Tajana Tomoković, 2. 3. 2024.

Dan ružičastih majica, poznat i kao Pink Shirt Day, obilježava se svake posljednje srijede u veljači kao Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja. Ovaj dan ima svoje korijene u Kanadi, gdje je nastao kao znak protesta nakon što je učenik lokalne škole, Chuck McNeill, bio zlostavljan od svojih kolega zbog toga što je došao u školu odjeven u ružičastu majicu. Aktivisti su kao podršku njemu, kupili 50 ružičastih majica i podijelili ih njihovim vršnjacima. Tada je 27. veljače proglašen Danom borbe protiv vršnjačkog nasilja, a već dugi niz godina ga obilježavamo i mi u našoj školi.

Održane dvije međunarodne videokonferencije učenika i učitelja povodom

Dana ružičastih majica 2024.

Dan ružičastih majica- dan borbe protiv nenasilja obilježava se već dugi niz godina posljednje srijede u mjesecu veljači. Ove posljednje srijede, 28. veljače 2024., kao vrhunac ali i početak izvrsnog eTwinning projekta čiji je jedan od osnivača naša škola a jedna od autorica naša učiteljica Patricija Hercog -održana je jedna jutarnja i jedna poslijepodnevna Zoom videokonferencija učenika i učitelja, škola i država. Voditeljice obiju konferencija, obje učiteljice razredne nastave su ujedno i autorice međunarodnog eTwinning projekta Pink Shirt Day 2024 / Dan ružičastih majica 2024 (Patricija Hercog, OŠ Hinka Juhna Podgorač, Hrvatska i Ljiljana Mudrinić, OŠ „Dositej Obradović“ Sombor, Srbija).

Učenici i njihovi učitelji spojili su se iz učionica i knjižnica naše domovine, BiH, Turske i Srbije. Mnogi partneri nisu se uspjeli spojiti na nijedan od susreta taj dan zbog loše internetske veze ili pak nekog problema sa digitalnom tehnologijom u razredu no ovakvih susreta će biti u narednim mjesecima trajanja projekta tako da će nadoknaditi propušteno. Učenici 3. razreda PŠ Budimci također su predstavili nekoliko uvodnih aktivnosti koje su s učiteljicom Patricijom proveli na Satu razrednika. Maksim Milanko je učenik koji je predstavio svim sudionicima poslijepodnevne videokonferencije naše dosadašnje provedene aktivnosti. Javni nastup je također vrlo bitan u ovakvim susretima te se Maksim ovdje pokazao kao vrlo zreo, staložen i osebujan devetogodišnji govornik- pokazao je i pano kojeg su učenici uredili i u nekoliko lijepih, smislenih rečenica ispričao što su učenici sve uradili i kako su uspješno obilježili početak ove nove avanture u našem 3. razredu. Također svi ostali učenici na malim ekranima su predstavili na koji način su otvorili projekt u svojim učionicama i školama te koje aktivnosti su proveli na današnji dan. Mnogo smijeha i prepoznavanja starih „online prijatelja“ među djecom (jer nijednom razredu ovo nije bila prva takva videokonferencija) dogodilo se na ovom susretu. Glavni cilj ovakvih susreta je osvješćivanje važnosti borbe protiv nasilja svaki dan u godini a ne samo na Dan ružičastih majica. Voditeljice današnjih susreta najavile su mnoštvo zajedničkih aktivnosti koje nam slijede u narednim mjesecima trajanja ovog hvalevrijednog projekta.

Patricija Hercog, PŠ Budimci

MŠ PODGORAČ, 2. razred

Učenici 2. razreda MŠ u srijedu, 28. veljače 2024. godine, obilježili su Dan ružičastih majica (Dan borbe protiv vršnjačkog nasilja). Učenici su rješavali Wordwall kviz Dan ružičastih majica pomoću kojega su ponovili sve što do sada znaju o tome danu i nasilju te od papira izrezali dlanove na koje su napisali poruke protiv nasilja. Izrezali su ružičaste majice te ih ukrasili po želji. Na njih su napisali lijepe poruke, poruke o prijateljstvu, uvažavanju i prihvaćanju različitosti. Od svega napisanoga, izradili smo plakat kako bismo se prisjetili koliko je nasilje loše i koje sve posljedice može imati.

Učiteljica Suzana Hardi

Pink shirt day u PŠ Razbojište

Dan ružičastih majica svake godine obilježava se zadnje srijede u veljači.

I ove godine naša mala škola je sudjelovala u misiji stvaranja ljubaznijeg, inkluzivnijeg svijeta podizanjem svijesti i inicijativa protiv vršnjačkog zlostavljanja.

Zlostavljanje je veliki problem u našim školama, na radnim mjestima, u domovima i na internetu. Tijekom mjeseca veljače i cijele godine,  Dan ružičastih majica ima za cilj podići svijest o ovim problemima, kao i prikupiti sredstva za podršku programima koji njeguju zdravo samopouzdanje djece. U suradnji s našom učiteljicom engleskog jezika Jelenom Baričević-Momčilović nizom odrađenih aktivnosti željeli smo doprinijeti razumijevanju ovoga problema i razviti kod učenika svijest o negativnim posljedicama vršnjačkog nasilja, kako ga prepoznati i kako mu se znati oduprijeti.

Oblikovali smo male ružičaste majice na kojima smo ispisali svoje poruke protiv vršnjačkog nasilja, te na ružičastim otiscima svojih dlanova različitim porukama iskazali smo da prepoznajemo vršnjačko nasilje i da se znamo njemu oduprijeti. Razredni pano u ružičastoj boji svojim porukama tijekom cijele školske godine podsjećat će nas na naše aktivnosti kojima smo rekli NE vršnjačkom i bilo kakvom drugom nasilju prema nama samima i drugima.

Učiteljice Jelena Baričević-Momčilović i Silvana Šarić

Pink Shirt Day u 1. razredu

Posljednje srijede u veljači obilježavamo  Dan ružičastih majica kojim se na simboličan način želi skrenuti pozornost na problem sve učestalijega vršnjačkog nasilja u školama. Učenici prvog razreda Matične škole po prvi su puta obilježili ovaj dan 28. veljače nošenjem ružičastih majica kao znak podrške u borbi protiv nasilja. Učenici su se pod Satom razrednika upoznali s problemom vršnjačkog nasilja i vrstama nasilja te mjerama zaštite. Izradili su i zajednički plakat s porukama o nenasilju.

Učiteljice Sofija Hendrih i  Tajana Vinić