Znamenite žene

Autor: Tajana Tomoković, 7. 3. 2024.

Projekt OŠ Hinka Juhna Podgorač povodom Dana žena 8.3.2024.

Znamenite žene

Povodom Dana žena učitelji i učenici OŠ Hinka Juhna Podgorač osmislili su projekt ZNAMENITE ŽENE. Projekt je pokrenut i ostvaren kroz međupredmetnu suradnju, a učenici su iz svakoga predmeta istraživali, zapisivali te izrađivali plakate u papirnom ili digitalnome obliku.

Na satu njemačkoga jezika učiteljice Tajane Tomoković  učenici 8.a razreda istraživali su tri znamenite žene njemačkoga govornoga područja Mariju Tereziju, Annu Frank te Claru Zetkin.

Iz hrvatskoga jezika učenici šestih razreda učiteljice Mirne Uremović izradili su plakat o književnici Ivani Brlić Mažuranić, a učenici 7.a i 5. b učiteljice Marije Varga istraživali su i izradili plakate o Mariji Jurić Zagorki te Sanji Pilić, znamenitim spisateljicama iz hrvatske književnosti.

Na nastavi matematike učenici učiteljice Maje Milinković izradili su plakate u digitalnom obliku o slavnim matematičarkama Juliji Bowman, Mariji Agnesi, Hipatiji, Katherine Johnson, Sophie Germain, Maryam Mirzakhami, a učenici učiteljice Ane Nenadić izradili su plakat o Adi Lovelace, matematičarki i informatičarki.

U sklopu nastave engleskoga i njemačkoga jezika učiteljice Martine Jantoš učenici su izrađivali plakate o  Ruth Graves Wakefield, Josephine Cochrane, Ruth Handler, Marthi Coston, Joy Mangano, Mary Anderson, a na nastavi engleskoga jezika učiteljice Jelene Subjak učenici su izradili plakate o Oprah Winfrey, Mae Jemison, princezi Diane, Indiri Gandhi, Ameliji Earhart, kraljici Victoriji, Rosi Parks,  Emmeline Pankhurst, Clari Barton te o Helen Keller.

Učenici učiteljice Jelene Baričević Momčilović izradili su plakate o kraljici Elizabeti II., Florence Nightingale, Malali Yousafzai, Jane Austen te o Aitani Bonmati.

Na nastavi tjelesne i zdravstvene kulture učitelja Marija Gajskog učenici su izradili plakate o znamenitim osvajačicama zlatnih i srebrnih olimpijskih medalja Janici Kostelić, Blanki Vlašić te o Sandri Perković.

Iz vjeronauka vjeroučiteljice Marijane Černava  učenici su istraživali i izradili plakate o svetoj Majci Terezi te blaženici Požeške biskupije Mariji Juli Ivanišević.

Na nastavi likovne kulture učiteljice Mirele Blažević učenice 7.a Mia Moguš, Lena Ivančić te Ksenija Savić slikale su portrete znamenitih hrvatskih slikarica Jadranke Fatur, Vere Dajht - Kralj  te Naste Rojc.

Iz biologije učiteljice Kristine Marinković učenici su izradili plakate o Zlati Bartl, izumiteljici Vegete, te o Sibili Jelaska, molekularnoj biologinji, a učenici učiteljice Ive Božinović izradili su plakate o Mary Leakey te o Rosalind Franklin.

Učenici 2. razreda Područne škole Budimci učiteljice Ljubice Đurić izradili su plakat o znamenitoj dječjoj spisateljici Sunčani Škrinjarić.

Svi učenički uradci prezentirani su objavljivanjem u digitalnom obliku programa Wakelet te predstavljani na središnjem školskome panou.

Učiteljica Marija Varga