Dan planeta Zemlje i Marijini obroci

Autor: Tajana Tomoković, 27. 4. 2024.

U ponedjeljak, 22. travnja 2024. obilježili smo kroz radionice po razredima. Učenici od 1. do 4. razreda izrađivali su sapune. Učenici petih razreda pisali su pjesme o stoljetnoj platani. Učenici šestih razreda obišli su platanu na nogometnom igralištu i izrađivali narukvice prijateljstva. Učenici sedmih razreda izrađivali su "seed bomb" i viseće hranilice za ptice dok su učenici osmih razreda sudjelovali u dvije radionice. Dio osmaša je bio Eco Patrol, a dio u radionici Klupa prijateljstva. Sve aktivnosti povezane su u s projektom Marijini obroci.

Dan planeta Zemlje – RADIONICA IZRADE SAPUNA

Ove smo godine, kao i svake do sada, 22. travnja obilježili Dan planeta Zemlje.

Gospođa Helena Nađ održala je radionicu izrade sapuna u prostorima naše škole. Na radionici su sudjelovali svi učenici od 1. do 4. razreda naše škole, oko 90 učenika. Gospođa Helena upoznala je učenike s načinom izrade sapuna te je svaki učenik, uz pomoć učiteljice i vođenje gospođe Helene, napravio svoj sapun.

Sapune smo ostavili da zriju te ćemo ih prodavati povodom Dana škole. Sav prikupljen novac uplatit ćemo na račun Marijinih obroka, projekta velikog srca u kojemu sudjelujemo i ove godine.

Na kraju radionice, svaki učenik škole, na dar je dobio maleni sapun.

Helena prirodna kozmetika brand je koji vodi brigu o ljudskom zdravlju i o okolišu. Proizvodi ekološki prihvatljive proizvode od sirovina biljnog i životinjskog podrijetla uzgojenih

na organski način, u ambalaži koja se reciklira te uz pomoć energije koja se dobiva iz sunčeve energije i vode iz vlastitih prirodnih izvora.

I ovim se putem zahvaljujemo gospođi Heleni Nađ i njezinom suprugu Igoru Nađu na trudu, vremenu, materijalu i dobroj volji za suradnju s našom školom.

Nadamo se i dalje ovako dobroj suradnji, a gospođi Heleni želimo puno uspjeha u daljnjem radu!

Kako nam je bilo i što smo radili možete pogledati na sljedećim fotografijama te videouratku kojega je izradio gospodin Igor Nađ.

Učiteljice Tajana, Sofija, Nada, Milica i Suzana

Kreativa na svježem zraku

"U sklopu projekta SROK – Smanjenje rizika od katastrofa i obilježavanja Dana planeta Zemlje odlučili smo proučiti što je to suša, što utječe na njen nastanak, koje su vrste i posljedice suše, te koje su mjere zaštite i ublažavanja od suše. Najviše su nas se dojmile posljedice suša koje su uistinu ogromne: ekonomske (primjerice gubici u poljoprivredi), ekološke (gubitak močvarnih područja), društvene (ograničena dostupnost hrane). Sve su nas one povezale s još jednom bliskom nam temom a to su Marijini obroci. Na službenim stranicama organizacije Marijinih obroka izdvojili smo dva članka, o dvije zemlje koje su uveliko pogođene sušom – to su Kenija (točnije Turkana) i Etiopija. Upravo je manjak oborina kroz dulje vremensko razdoblje odnosno suša jedan od razlog zbog kojeg se čini gotovo nemoguće osigurati uvjete za život na ta dva područja. Kako su svoja putovanja kroz te dvije, sušom pogođene zemlje, proživjeli autori članaka osim na stranicama organizacije možete pogledati i na našim plakatima. Iz zahvalnosti, za naš bogati krajolik i bogatstva koja nam pruža, ovaj smo Dan planeta Zemlje odlučili provesti upravo u prirodi ispod „Posljednje dame podgoračkog perivoja“. Uključili smo i aplikaciju "Brojač koraka" da vidimo koliku smo kilometražu i broj koraka prošli te je li to dovoljno ili se trebamo ipak malo više kretati. Uz prigodan piknik izrađivali smo narukvice prijateljstva. Kao što je pohvalno i lijepo pomagati djeci obuhvaćenoj organizacijom Marijinih obroka, dati im do znanja da nisu sama i da postoje ljudi koje misle na njih i žele se o njima brinuti osiguravajući im osnovne uvjete života, isto tako je lijepo jednom gestom (u obliku narukvice prijateljstva) to isto pokazati svojima najbližima."

Razrednici 6.a, 6.b i 6.c Jelena Baričević Momčilović,

Maja Milinković i Mario Gajski

Eco Patrol

Učenici 8. razreda s razrednicama Martinom Jantoš i Anom Nenadić su u svrhu obilježavanja Dana planeta Zemlje organizirali eko patrolu uz slogan: „Manje smeća – veća sreća“. Učenici su se podijelili u nekoliko grupa. Dio učenika je imao zadatak obilaziti i razgledavati ostale radionica, fotografirati i snimati aktivnosti radionica, te izraditi prezentacije o onome što su naučili. Ostatak učenika je imao zadatak čišćenje školskog okoliša, te razvrstavanje prikupljenog otpada.

Učiteljica Ana Nenadić

Posljednja dama Podgoračkog perivoja

Učenici petih i šestih razreda su pod satima prirode u sklopu obilježavanja Dana planeta Zemlje "udomaćili" višestoljetnu Javorolisnu platanu. Naime, vrata učionice broj 4 postala su njezino novo stanište, a sve kako bi se sve prisutne potaklo na njezino očuvanje i zaštitu. Naziv "Posljednja dama Podgoračkog perivoja" vuče još iz 2021. godine kada je prof. Zlatko Kovač i nekolicina entuzijasta krenula s njezinom promocijom. Kako je Javorolisna platana u Podgoraču jedini preživjeli primjerak iz nekadašnjeg perivoja grofova Pejačević odlučili smo se zauzeti za njezino očuvanje kroz projekt iz Građanskog odgoja i obrazovanja s kojim idemo na Državnu smotru u Zagreb. Radionice na temu Javorolisne platane su samo jedan od koraka da se približio konačnom cilju.

Učiteljica Kristina Marinković

Popis radionica: