Predstavljena knjiga učitelja Tome Huzjaka PODGORAČ Crtice iz povijesti mjesta,škole i župe

Autor: Marija Varga, 7. 10. 2011.

Nekadašnji učitelj podgoračke Pučke škole Tomo Huzjak za vrijeme svoga učiteljskoga rada u Podgoraču ostavio je vrijedne zapise o povijesti našega mjesta, škole, župe i davno zaboravljenih narodnih običaja koji su objavljeni u knjizi i predstavljeni 7.listopada 2011. u prostoru Osnovne škole Hinka Juhna u Podgoraču

Svaki učitelj u vremenu svoga rada teži ostaviti neizbrisiv trag u poučavanju svojih učenika te djelovanju na kulturne i društvene prilike u svojoj okolini. Sve to, zasigurno, uspjelo je učitelju Tomi Huzjaku koji je za 10 godina rada u podgoračkoj Pučkoj školi- u razdoblju od1929. do 1940. godine-pokrenuo brojne školske priredbe, dramske predstave te bio voditeljem podgoračkog pjevačkoga društva "Mladost",crkvenoga pjevačkog zbora, dramske grupe za odrasle, a uza sve to marljivo je pisao i zapisivao povijest našega mjesta i župe te povijest Škole od njenih početaka i navodio sve učitelje koji su djelovali u njoj .

Knjiga zbog učiteljeva dragovoljnog premještaja u školu u Pitomaču nikada nije objavljena, a rukopis je sačuvan u obiteljskoj knjižnici obitelji Huzjak.Povod njenu objavljivanju ne bi bio moguć da inicijativu nije pokrenula kći pokojnoga učitelja Huzjaka gđa.Višnja Huzjak i ustupila rukopis Zavičajnom muzeju Našice u suradnji s predsjednicom i tajnikom HKD-a "Podgoračani" te Općinom Podgorač. Objavljivanje knjige ostvareno je uz potporu Zavičajnoga muzeja Našice i Općine Podgorač, zahvaljujući ravnateljici Muzeja Silviji Lučevnjak i načelniu Općine Goranu Đaniću  uz suradnju s tajnikom HKD-a "Podgoračani" Damirom Varga.

"Mnoge nepovoljne društveno-političke prilike nakon 1940. utjecale su na to da se društvena, kulturna i školska povijest Podgorača gotovo sustavno zatirala.Stoga je marljivi zapis učitelja Huzjaka od iznimne važnosti za povijest školstva u Hrvatskoj, za etnologiju u okviru narodnih običaja te za povijest župe" , istaknula je ravnateljica Zavičajnoga muzeja Našice i urednica knjige Silvija Lučevnjak.

Nazočnima se obratila i gđa. Višnja Huzjak ponosno ističući svoje podgoračko podrijetlo i naglasivši koliko je truda njezin otac uložio pišući ovu knjigu, pri tome ne skrivajući radost konačnog objavljivanja knjige.Zahvalila se svima i istaknula važnost fotografija u knjizi koji prikazuju mnoge učitelje, svećenike Župe Podgorač, učenike i istaknute osobe iz povijesti mjesta.Fotografije su snimljene i sačuvane zahvaljujući učitelju i fotografu Ivanu Bartovskom, koji je pratio sva tadašnja mjesna i školska zbivanja.

Ravnateljica Škole i predsjednica HKD "Podgoračani" Zdenka Vukomanović kao i tajnik HKD-a Damir Varga, naglasili su važnost ove knjige te obilje izgubljenoga podgoračkog kulturnoga i društvenoga rada koji ova knjiga oživljuje postajući važnim svjedokom svoga vremena.

Priloženi dokumenti:
IMG_0526.jpg (78.72 KB)