SVJETSKI DAN SINDROMA DOWN

Autor: Tajana Tomoković, 22. 3. 2018.

Svjetski je dan sindroma Down. Dan kada se skreće pozornost na sve probleme i izazove s kojima se osobe sa sindromom Down i njihovi roditelji i bližnji susreću. Ali se i ukazuje na njihovu posebnost pa tako danas , 21. ožujka, mnogi kako bi im dali podršku odjevaju različite čarape. Različite čarape odijenuli su i učenici naše škole.

U Budimcima su prvašići obilježili Dan šarenih čarapa uz lektiru i šalicu čaja.

"Mogu vam reći učiteljice da je ovaj dan bio predobar", rekao mi je jedan od mojih prvašića na kraju današnjeg dana. Svjetski dan osoba s Down sindromom Lektira izvan okvira. Uz čitanje vesele slikovnice Sunčane Škrinjarić čuli smo i zamislili Kako sanjaju stvari. Šalica čaja kamilice i šipka uljepšala je doživljaj na našem razrednom tepihu. Čista uživancija! Ilustrirali smo snove šarenom kredom na crnom papiru. Nastao je zanimljiv pano i plakat prepun neobičnih snova običnog lonca, stola, čajnika i ostale ekipe iz slikovnice. Uživili smo se u uloge stvari koje sanjaju pa su nastali još neobičniji i originalni snovi. Pričali smo o današnjem danu, važnosti i značenju naših šarenih čarapa. Crtali smo i izrezivali šarene čarapice. Sve u svemu lijep dan u razredu obilježili smo unutar razrednog projekta.

Učiteljica Patricija Hercog

U Podgoraču su učenici razredne nastave obilježili Svjetski dan sindroma Down. Dan kada se skreće pozornost na sve probleme i izazove s kojima se osobe sa sindromom Down i njihovi roditelji i bližnji susreću. Ali se i ukazuje na njihovu posebnost pa su tako danas učenici i učiteljice dali podršku odjevajući različite čarape.

Učiteljica Sofija Hendrih

Dan šarenih čarapa u Razbojištu. U sklopu projekta „Jedan dan za druge“, učenici 3.razreda područne škole Razbojište ugostili su 3.razred PŠ Budimci te zajedno obilježili nama jako poseban dan, Dan osoba s Down sindromom. Naime,kako već dvije i pol godine kroz školu zajedno s nama korača naš prijatelj Luka, učenik s Down sindromom, odlučili smo taj dan posvetiti samo njemu kroz različite aktivnosti. Prvo smo pročitali Priču o Janu, Mladena Kušeca te o njoj porazgovarali a nakon toga smo se poigrali kromosomima. Izradili smo šarene čarape i odigrali igre koje Luka jako voli. Na kraju smo se počastili grickalicama koje nam je pripremio naš prijatelj Luka.

Učiteljica Ljubica Đurić