Čitateljski kutak

Autor: Tajana Tomoković, 31. 10. 2019.

Već godinama u našem razredu ideja je jasna, ostvariti nastajanje našeg čitateljskog kutića. Kutak je uvijek bio tek maleni tepih, nekoliko jastuka i dječjih časopisa. No ove školske 2019./2020. već na prvom roditeljskom sastanku dogovor je pao. Roditelji su sami davali svoje prijedloge. Jedan je roditelj želio donirati nam dvije klupe, stol i policu za zid. Napravit će ih sam, od drvenih paleta. Obojiti, pripremiti za kutić…tako je i krenulo.

Od ideje do početne realizacije. Sredinom rujna otac Antonie Marošević,  donio nam je 2 bijele klupe i postavljanje kutka je počelo! Uzbuđenje na licima učenika nije se moglo skriti, počeli su donositi svoje slikovnice, bilježnice, pribor za pisanje i crtanje. Majka učenika Zvonimira Maroševića darovala nam je policu za knjige. Na pod stavili smo mekane puzle i jastuke. Veliko hvala roditeljima mojih učenika koji su nam poslali dječju literaturu za kutak. Početkom rujna posjetili smo školsku knjižnicu u Matičnoj školi Podgorač te nam je knjižničarka izradila svakom člansku iskaznicu kojom će moji učenici samostalno (s roditeljima, braćom, sestrama) posjećivati i veliku knjižnicu u školi i posuđivati knjige. Učenici su sa zatim sami oslikali i izradili jesenske  straničnike koje smo plastificirali a koji će nam dobro doći kod čitanja. Naš je san u skoroj budućnosti stvoriti knjižnicu i u našoj Područnoj školi Budimci koja bi bila dio našeg čitateljskog kutka a kojom bi se koristili svi učenici naše područne škole. Primali bismo u nju  goste iz ostalih područnih škola, ali i matične. Sljedeća ideja bila je stablo na zidu  kojeg smo uz pomoć vjeroučitelja Matka i knjižničarke Josipe ostvarili i uspješno „zasadili“. To je naše „Čarobno neobično stablo“ prepuno sada jesenskih plodova (jabuke) i lišća svih mogućih jesenskih stabala. Lišće i plodovi će otpasti kako nam se zima približava a zamijenit će ih inje i pahulje. U kutić su stigle i prve knjige koje smo dobili u sklopu projekta Ibis grafike „Naša mala knjižnica“ u kojem sudjelujemo s učenicima 1./3. razreda PŠ Stipanovci, njihovom učiteljicom Monikom Mužar-Kos i knjižničarkom Josipom Vešligaj. Nadopunjavanje našeg kutka i knjižnice objavljivat ćemo i dalje  na stranici naše škole.

Vaši trećaši i učiteljica Patricija Hercog , PŠ Budimci.