Autor: Tajana Tomoković, 11. 7. 2020.

Naša mala knjižnica je međunarodni projekt financiran od strane EU u organizaciji Ibis grafike. U ovaj projekt uključeno je koji je više europskih zemalja, a projekt se realizira u više faza i traje dvije godine. Osnovni cilj ovog projekta je usmjeren je na stalno povećanje i razvoj publike među djecom, kako bismo u budućnosti dobili publiku koja će biti spremna kritički čitati književna djela. Osnovni i temeljni zadatak ovog projekta je bio poticanje kritičkog čitanja već od najranije dobi učenika te promoviranje vrhunskih književnih djela hrvatskih i stranih autora koja prate ilustracije izrađene prema najvišim umjetničkim standardima.

Učenici PŠ Stipanovci 1. i 3. r. uspješno su završili i  posljednju fazu međunarodnog projekta Naša mala knjižnica.

Zadane aktivnosti u ovom projektu omogućuju pristupačnost kvalitetnih knjiga stranih autora na hrvatskom jeziku našim čitateljima, suradnju učitelja i knjižničara, roditelja i učenika te uključivanje roditelja u školsku zajednicu. Ovim projektom nastojalo se djeci približiti nova, kvalitetna književna izdanja za čitanje. Uz knjige učenici će svoje dojmove bilježiti u kreativne knjižice kojima je cilj potaknuti djecu na čitanje i aktivno sudjelovanje u projektu.

Ove školske godine u prvu fazu projektnih zadataka uključila se i Monika Mužar – Kos iz PŠ Stipanovaca. Učenici su tijekom školske godine čitali zadana književna i na određeni način su prikazivali ono što su pročitali. Učenici su tako na zanimljivi način motivirano čitali djela koja su primjerene njihovoj dobi, a s druge strane su na jedan maštovit i kreativan način ilustrirali pročitano djelo likovnim ostvarenjima, kazališnim predstavama, izradom lutki na štapu te izvođenjem kazališnih predstava u razredu i lokalnoj zajednici. Na ovaj način učenici su upoznali mnoga djela kako domaćih tako i stranih autora i tako oplemenili svoju maštu, kritički promišljali o pročitanome te obogatili svoj rječnik. Kroz realizaciju projektnih zadataka učenici su ostvarili suradnju sa ostalim učiteljima i učenicima iz drugih škola te sa knjižničarima kako iz svoje škole tako i iz škola projektnih partnera. Tako su učenici PŠ Stipanovaca uspostavili kontakt sa OŠ Vladimir Bosnar iz Stubičkih Toplica i sa njihovom knjižničarkom Blankom Doko. Sudjelovali su u razmjeni knjižnog junaka, patke selice koja je otputovala u njihovu školu i predstavila kraj iz kojeg dolazimo. Učenici su se tako povezali sa učenicima svoje dobe iz sasvim nama do sada nepoznatog kraja naše domovine. Na taj način dobili smo nove prijatelje s kojima svakako naravno i dalje uspostavljaju suradnju na budućim aktivnostima u novoj školskoj godini.