Autor: Tajana Tomoković, 27. 10. 2020.

Ovogodišnji mjesec listopad posvećen je planetu Zemlji. Pod motom ″RAZLISTAJ SE″ svi smo pozvani da se prigodnim aktivnostima posvetimo planetu Zemlji i tako proslavimo 50. obljetnicu obilježavanja Dana planete Zemlje. Tako su se i mali Stipanovčani razlistali brojnim aktivnostima i pokazali koliko nam je naš planet Zemlja važan te koliko uistinu ovisimo o njemu.

U mjesecu listopadu obilježili smo Međunarodni dan pismenosti kojim smo nastojali ukazati na važnost redovitog i svakodnevnog čitanja koje je u današnje vrijeme pomalo i zapostavljeno. U tome nam je pomogla knjižničarka naše škole, Josipa Vešligaj koja nas je posjetila u ovo vrijeme pandemije kada nismo u mogućnosti otići do knjižnice i podići knjigu za čitanje. Pisali smo našoj knjižničarki poruke putem Lino.it ploče te joj izrazili svoje želje za čitanjem. Na ovaj način knjižnica je došla u posjet nama, učenicima male područne škole. Uz našu knjižničarku smo se zabavili čitajući knjige koje nam je donijela, izradili smo stablo razlistanih poruka te smo izradili straničnike i označivače koji će nam pomoći u čitanju. Uredili smo i kutak za čitanje u našoj učionici koji nas neprestano poziva na čitanje. Učenici 2./4. razreda razlistali su se i u obilježavanju važnih datuma u mjesecu listopadu posvećenih Danima kruha i Danima jabuka. Nismo zaboravili na svakidašnju namirnicu koja se ujutro nalazi na našim stolovima, kruh,  niti na slatku kraljicu voća, jabuku. Svakoj od njih posvetili smo jedan dan i uveličali njihovu važnost primjerenim aktivnostima. Pisali smo akrostihove, monologe, izvodili smo zanimljiv igrokaz pomoću štapnih lutki, naučili smo razlikovati žitarice koje naši očevi i djedovi uzgajaju na oranicama te smo njima izradili slasna peciva koja smo ove godine prilagodili novonastaloj situaciji pandemije. U suradnji sa našom vjeroučiteljicom Slavkom Đukić, uzgojili smo i stabljike žita na jedan poseban i eko-prirodan način, od papira. Osladili smo se i svježim jabukama, a slatke dojmove smo prikazali i u likovnim uradcima. Na ovaj način razlistali smo aktivnosti kojima smo pokazali koliko nam je važan planet na kojemu živimo.

« Ožujak 2024 »