Dragi roditelji,

nakon provedenih pretprijava za upis djece u 1. razred osnovne škole, u nastavku Vam donosimo nove informacije.

Roditelji će na vrijeme biti obaviješteni o terminima utvrđivanja spremnosti djece za polazak u prvi razred u prostorima Škole te o terminima pregleda kod nadležne liječnice školske medicine u Domu zdravlja u Đakovu (dr. Ivanka Košta Plavčić).

1. Zahtjev za prijevremeni upis

Zahtjev za prijevremeni upis djeteta u prvi razred može podnijeti roditelj za dijete koje će do kraja tekuće godine navršiti šest godina (za djecu rođenu nakon 31.ožujka 2015.). Zahtjev za prijevremeni upis u prvi razred (Obrazac 6.) podnosi se Upravnom odjelu za obrazovanje Osječko-baranjske županije (Upravni odjel za obrazovanje, Županijska 4, 31 000 Osijek, (031) 221-637, obrazovanje@obz.hr), a najkasnije do 31. ožujka 2021. Obrazac 6. možete pronaći u prilogu.

2. Zahtjev za odgodu upisa

Odgoda upisa u prvi razred osnovne škole može se odobriti samo jedanput i to za jednu školsku godinu. Zahtjev za odgodu upisa u prvi razred podnosi Stručno povjerenstvo škole nakon provedenog utvrđivanja psihofizičkog stanja djeteta. Stručno povjerenstvo škole predložit će Upravnom odjelu za obrazovanje Osječko-baranjske županije odgodu upisa u prvi razred (Obrazac 4.a), osobito ako:

– procijeni na temelju neposrednoga pregleda i dostavljene dokumentacije o psihofizičkom stanju djeteta da bi odgoda upisa pozitivno utjecala na djetetov psihofizički razvoj,

– se dijete nalazi ili će se početkom nastavne godine nalaziti na liječenju ili rehabilitaciji u zdravstvenoj ustanovi u trajanju duljem od mjesec dana, ali samo u slučaju da u zdravstvenoj ustanovi u kojoj će se dijete liječiti/rehabilitirati nije organizirana nastava ili ako je dijete uključeno u rehabilitacijske postupke koji će prema procjeni stručnjaka značajno utjecati na njegov psihofizički razvoj.

Dijete kojem je odgođen upis u prvi razred osnovne škole sljedeće godine bit će uvršteno u popis školskih obveznika radi ponovnog utvrđivanja njegova psihofizičkog stanja, a do polaska u školu obvezno je, ako to dopušta zdravstveno stanje djeteta, pohađati program predškole.

3. Djeca s već utvrđenim teškoćama u razvoju

Djeca s već utvrđenim teškoćama u razvoju trebaju pristupiti utvrđivanju psihofizičkog stanja radi upisa u prvi razred osnovne škole u vremenu od 1. veljače 2021. do 15. travnja 2021. kako bi im se pravovremeno odredila programska i profesionalna potpora. Molimo roditelje da prilikom prijave predoče Nalaz i mišljenje Jedinstvenog tijela vještačenja ili najnoviji specijalistički nalaz.

4. U slučaju da dijete ne može pristupiti utvrđivanju psihofizičkog stanja u vremenu koje je utvrđeno rasporedom pregleda, roditelj je dužan do 31. svibnja 2021.. godine o tome obavijestiti  Stručno povjerenstvo škole kojoj dijete pripada prema upisnom području, koje će utvrditi drugo odgovarajuće vrijeme, a najkasnije do početka školske godine.

5. Učenik se može upisati u prvi razred osnovne škole kojoj ne pripada prema upisnom području, ako to ne izaziva povećanje broja razrednih odjela u osnovnoj školi u koju se upisuje. Roditelj zahtjev podnosi školi u koju želi upisati dijete koji pisano potvrđuje ravnateljica škole.

Prije podnošenja zahtjeva za upis u drugu školu, dijete mora biti pregledano po Stručnom povjerenstvu škole koju je trebalo pohađati na upisnom području utvrđenom na temelju prebivališta, odnosno prijavljenog boravišta.

Na stranicama Škole možete pratiti aktualnosti vezane uz upis djece u prvi razred osnovne škole, a roditelji će o svemu biti pravovremeno obaviješteni.

« Ožujak 2024 »