Autor: Tajana Tomoković, 1. 3. 2021.

Posljednje srijede u veljači obilježavamo  Dan ružičastih majica - Pink Shirt Day kojim se na simboličan način želi skrenuti pozornost na problem sve učestalijega vršnjačkog nasilja u školama. Hrvatski sabor je 2017. godine proglasio taj dan Nacionalnim danom borbe protiv vršnjačkog nasilja.

Dan Ružičastih majica obilježili smo mnogobrojnim aktivnostima odjeveni u ružičaste majice. Svima nam je bio zajednički cilj: poslati snažnu poruku protiv vršnjačkog nasilja.

Razbojište, 24.2.2021.

Zadnje srijede u mjesecu veljači svake godine obilježavamo dan kada se podsjetimo što znači biti zlostavljan i što znači biti žrtva zlostavljanja - Pink Shirt Day. Dan kada se podsjetimo kada jednostavno znati reći – STOP zlostavljaču.

Odjeveni u ružičaste majice s znatiželjom smo slušali izlaganja naših učiteljica kojima su se pridružili učitelji Engleskog jezika Jelena B. Momčilović i Benjamin Lovrić. Učiteljice su nas upoznale s poviješću nastanka obilježavanja toga dana i samom njegovu značenju.

Različitim aktivnostima u našim „balončićima“ točno smo znali dati osobine zlostavljaču i žrtvi koje smo prikazali u simpatičnim sličicama ZMIJE I ŽIRAFICE. Učitelj Benjamin je pomogao na simpatičan način odraditi taj zadatak s 2. i 4. razredom, dok je učiteljica Jelena u 1. i 3. razredu sve naše zamisli pomogla nam napisati na engleskom jeziku. Dramatizacijom različitih situacija u kojima bi smo se mogli naći u ulozi žrtve i iznošenjem različitih rješenja pokazali smo koliko znamo prepoznati kada postajemo žrtva, kome se moramo obratiti, zašto  ne moramo podnositi zlostavljanje i na kraju kako skupiti snage reći STOP.

Različitim porukama ispisanim na roza majicama pokazali smo da u našoj školi odavno postoji STOP za sve vrste nasilja i tolerancija za sve vrste različitosti.

UČENICI I UČITELJICE PŠ RAZBOJIŠTE

Učenici 3. razreda matične škole u srijedu, 24. veljače 2021. godine obilježili su Dan ružičastih majica (Dan borbe protiv vršnjačkog nasilja). Učenici su na satu razrednika te pod Engleskim jezikom zajedno s učiteljicom Jelenom Baričević Momčilović od papira izradili šalicu toploga čaja te zapisali 100 “lijepih riječi”, riječi zbog kojih im je “toplo oko srca”, riječi kojima se borimo protiv svakog oblika nasilja. Učenici su zapisali 50 riječi na engleskom te 50 riječi na hrvatskom jeziku. To nam je ujedno bila i korelacija sa 100. danom škole kojega smo obilježili u petak, 19. veljače 2021. godine.

Učiteljice Jelena Baričević Momčilović i Suzana Hardi

Dana 24. veljače 2021. učenici KO 2./4. R. PŠ Stipanovci uključili su se u akciju povodom obilježavanja Dana ružičastih majica (Pink shirt day). Osviješteni pojmovima koji kazuju koliko je nasilje prisutno u svim oblicima naših života, odlučili smo obilježiti taj važan dan i pomoći zajednici u razumijevanju i prihvaćanju različitosti koje nas okružuju. Djeca su naše blago, a ujedno i najvitalniji dio društva, stoga smo našim aktivnostima pokušali probuditi svijest o problemu vršnjačkog nasilja, kao velikom problemu među djecom i mladima koji može rezultirati teškim posljedicama u kratkoročnoj i dugoročnoj perspektivi razvoja djece. Poučeni brojnim primjerima odlučili smo ukazati okolini u kojoj živimo da za nasilje nema mjesta u našoj školi. Učenici su tako naučili što je to vršnjačko nasilje, koje vrste nasilja postoje I kako ga možemo prepoznati u školi i izvan nje. Kao rezultat svega što smo naučili prikazali smo putem kreativno-poučnog kutka u našoj učionici. U njemu smo istaknuli pravila kojima se možemo pravovremeno zaštiti od nasilja.

Učiteljica: Monika Mužar - Kos

Na nastavi engleskog i njemačkog jezika i na izvannastavnoj aktivnosti Webnovinari učenici su sudjelovali u kreiranju majica, istraživanju i pisanju poruka protiv nasilja, poruka kojima pozivaju na uvažavanje i toleranciju,  izrađivali su bedževe koristeći web alate i uredili školske panoe. Više o aktivnostima pogledajte ovdje.

Učiteljice Jelena Baričević Momčilović i Tajana Tomoković

Učenici 4. razreda PŠ Budimci su s aktivnostima vezanim uz Pink Shirt Day krenuli već u siječnju. U suradnji sa učiteljicom Ljiljanom Mudrinić iz Srbije pokrenuli su eTwinning projekt pod nazivom Dan ružičastih majica 2021./ Pink Shirt Day 2021. Budimčani su kroz projekt sudjelovali u mnogobrojnim aktivnostima s učiteljima i učenicima iz 11 zemalja Europe. Videokonferencije, rasprave na forumu, posjet policijskih djelatnika, obilježavanje Dana sigurnijeg interneta, dizajniranje ružičastih majica samo su neke od aktivnosti. Više o projektu i aktivnostima pročitajte ovdje.