Autor: Tajana Tomoković, 26. 3. 2021.

Svjetski dan osoba s Down sindromom  obilježava se svake godine 21. ožujka , kako bi se podigla svjesnost o potrebama i potaknulo na otklanjanje predrasuda o osobama s Down sindromom. U zemljama diljem svijeta odvijaju se različite aktivnosti koje pomažu u postizanju jednakih prava, dostojanstva i boljih uvjeta i kvalitete življenja osoba s Down sindromom.

Razne altivnosti proveli su i naši učenici, a u nastavku pročitajte i pogledajte kako su Dan šarenih čarapa obilježili u Razbojišti, Budimcima i Stipanovcima.

Učenici i učiteljice PŠ Razbojište taj su dan obuli rasparene čarape te odradili niz aktivnosti. Za početak su poslušali priču Mladena Kušeca, Priča o Janu, ljubavi i o sreći. Priča nam je poslužila kao poticaj za promišljanje o osobama s Down sindromom. Uslijedio je razgovor te rasprava. Učenici su napisali Priču o šarenim čarapama a nakon toga oslikali, neki i modelirali, šarene čarape. Na kraju je uslijedilo neizostavno zajedničko slikanje naših šarenih čarapa u znak podrške osobama s Down sindromom.

Učenici i učiteljice PŠ Razbojište

Tradicionalno obilježavanje Dana šarenih čarapa i ove školske godine proveli smo u našem 4. razredu Područne škole Budimci.

Prisjetili smo se značenja današnjeg dana kroz razgovor. Svjetski dan osoba s Down sindromom obilježava se 21. 3. zbog simbolike brojeva ovog nadnevka. Naime ovaj nadnevak označava jedinstvenost Downova sindroma u potrostručenju (trisomiji) 21. kromosoma. Downov sindrom je genetski poremećaj koji je uzrokovan prisutnošću jednog kromosoma viška. Nastaje u trenutku začeća. Kromosomi su sićušne nakupine bjelančevina u svakoj stanici ljudskog organizma koje prenose sve nasljedne karakteristike. Na svakom kromosomu nalaze se tisuće gena u kojima su zapisane sve naše nasljedne osobine u obliku DNK. Kromosomi dolaze u paru i u svakoj se stanici nalazi se 23 para (46 kromosoma ukupno). U svakom paru jedan kromosom potječe od majke, a jedan od oca.

Uzrok Downova sindroma otkrio je 1959. godine francuski genetičar Jerome Lejeune. Na 21. paru kromosoma otkrio je još jedan kromosom viška, umjesto 2, tu su se nalazila 3 kromosoma, a u cijeloj stanici umjesto 46, ukupno 47 kromosoma. Takav poremećaj nalazi se kod svakog čovjeka s Downovim sindromom. Nije ga moguće izmijeniti, niti liječiti. ‘

Sindrom je naziv za skup zajedničkih znakova i karakteristika, a ime Down potječe od imena engleskog liječnika Johna Langdona Downa koji je 1866. prvi opisao sindrom, gotovo 100 godina prije nego što je pronađen uzrok poremećaju. Ljudi s Downovim sindromom imaju određeni stupanj poremećaja u razvoju (mentalni hendikep). – izvor za ove podatke članak je sa www.znanostblog.com .

Učenici imaju prijatelja s Down sindromom, učenika naše škole. Nekima je prijatelj, nekima poznanik no svima je jednako drag jer znaju da smo svi različiti , a svi opet tako isti.

Četvrtaši su u znak podrške cijeli dan nosili šarene čarape, izrezivali su čarape i bojali ih te su ih objesili na „štrik“ neka se suše. Za kraj su ukrasili pano u holu škole.

Učiteljica Patricija Hercog

Učenici KO 2./4. R. PŠ Stipanovci obilježili su Svjetski dan downova sindroma kao preventivni program čiji je cilj bio buđenje svijesti i razumijevanja te međunarodna podrška, kako bi se poštivala prava ljudi s DS-om i poboljšao njihov položaj, a samim tim i kvaliteta života. Taj dan se već tradicionalno obilježava u cijelome svijetu od 2006. godine. Ovaj datum 21. OŽUJKA je izabran kako bi označio jedinstvenost Downova sindroma u potrostručenju (trisomiji) 21. kromosoma. Naučili smo mnogo toga o osobama sa ovakvim oblikom sindroma te smo spoznali da smo SVI JEDNAKO VRIJEDNI bez obzira na naše mane ili nedostatke. Naučili smo i da su simbol Dana Down sindroma šarene čarape jer ih osobe s Down sindromom ne mogu upariti. Nošenjem šarenih čarapa pokazali smo  podršku u  borbi osoba s Down sindromom kako bi se što bolje integrirali u naše društvo. Prigodnim oslikavanjem šarenih čarapa te ispisivanjem poruka podrške obilježili smo Dan šarenih čarapa I podsjetili se  na dostojanstvo, prava i dobrobiti za osobe s Down sindromom.

« Svibanj 2024 »