Autor: Tajana Tomoković, 22. 3. 2023.

Početkom 2023. svi učenici osnovnih škola u Hrvatskoj u svojim su školama počeli dobivati besplatan školski obrok. Obrok je besplatan za učenike, tj. njihove roditelje, ali troškove obroka pokriva Ministarstvo odgoja i obrazovanja. Besplatni obroci u našoj školi nisu novost jer svi učenici Osječko-baranjske županije besplatne obroke dobivaju već dvije godine. Uhodani u pripremi i podjeli hrane, naši kuhari Luca i Ivan, pripremaju, dijele i razvoze više od 200 obroka dnevno u matičnoj školi u Podgoraču, ali i u sve četiri područne škole.

Što učenici najviše pregledavaju na mrežnoj stranici škole?

Na mrežnoj stranici škole u kartici Školska kuhinja nalazi se školski jelovnik koji učenici svakodnevno pregledavaju jer važno je znati što je danas u kuhinji. Hrana je većinom kuhana no ponekad su na jelovniku i pekarski proizvodi. Osim glavnog obroka tu su i mliječni proizvodi, voće i razni napitci.

Tko kada jede?

Učenici nižih razreda jedu zajedno na velikom odmoru. Učenici viših razreda podijeljeni su i hrane se tako da poslije 2. sata jedu svi A razredi, a poslije 3. sata jedu svi B razredi. Učenicima u područnim školama hrana se dovozi u školskom vozilu.

Što učenici najradije jedu?

Pitali smo učenike 7.a razreda što najradije jedu. Odgovori su različiti. Dio učenika voli grašak s hrenovkama, knedle sa šljivama i bolonjez, dok neki baš to ne vole. Dok dio učenika zagovara više pekarskih proizvoda, drugi pohvaljuju kuhane obroke. Zaključili smo da se ukusi razlikuju i da se ne može svima ugoditi.

Što se može popraviti?

Učenici 7.a razreda anonimno su pisali što bi voljeli promijeniti da školska kuhinja bude još bolja. Odgovori se također razlikuju, a izdvajamo ono što većina želi.  Učenici žele blagovaonicu u kojoj bi sjedili i jeli. Žele duže odmore kako bi stigli i pojesti i družiti se. Žele pizzu i obavezan napitak uz svaki obrok.

Prostora za poboljšanje uvijek ima, ali već sada imamo jako dobru školsku kuhinju.

Što se i kako se jede u našoj školi pogledajte u videu koji su pripremile učenice 6.a razreda.

INA Webnovinari 6.a i 7.a

Primjer školskog jelovnika kojeg možete pronaći na mrežnoj stranici u kartici Školska kuhinja

« Svibanj 2024 »