Autor: Tajana Tomoković, 27. 3. 2023.

Centar za nestalu i zlostavljanu djecu i Centar za poduzetništvo su u suradnji s OŠ Hinka Juhna Podgorač  održali dvije radionice u trajanju od nekoliko sati s učenicima petih razreda i razrednicama. Voditelji radionica su Milan Peterka i Dino Žilić.

Prva radionica održala se 13.3.2023. i trajala je dva školska sata, a riječ je o edukativnim aktivnostima financijske pismenosti. Učenici su podijeljeni u skupine osmišljavali pravi poslovni plan jedne tvrtke. Zadatak koji se iz početka činio vrlo jednostavan pretvorio se u pravi poslovni poduhvat u kojem su učenici izrađivali šešire, potom su ih prodavali te vodili evidenciju o svojoj dobiti i ulaganju. Učenici su na kreativan i efektan način upoznati s pojmovima kredit, ulaganje, prodaja, dobit, najam, trošak, tvrtka, podjela zadataka i nepredviđeni troškovi. Budući su učenici bili podijeljeni u skupine/tvrtke na kraju su na vrlo zoran način uvidjeli kako je njihova tvrtka poslovala.

Druga radionica održana je 27.3.2023. te je učenicima bila jednako zanimljiva i poučna kao i prva. Razgovaralo se o načinima plaćanja od kovanica, preko papirnatog novca te kartica i aplikacija za plaćanje. Voditelji radionice na pristupačan su način ukazali učenicima na neke trikovi kojima se trgovci koriste kako bi nas naveli na što lakšu potrošnju. Učenici su osvijestili da su najskuplji proizvodi oni koji se nalaze na policama trgovina u ravnini očiju, a mnogobrojni „mamci“ poput slatkiša se nalaze u blizini blagajni.

Učenici su se iskreno zainteresirali za temu te su zamolili voditelje za još jednu radionicu kako bi ponovno osnovali tvrtke i pokušali mudrije ulagati i marljivije proizvoditi. Voditelji su pohvalili učenike petih razred te obećali da će ponovno doći.

« Svibanj 2024 »