Zvonimir Balog

Učenici naše PŠ Budimci od početka ove školske godine zaželjeli dobrodošlicu već trima godišnjim dobima: jeseni, zimi i proljeću.

Početkom školske godine točnije već krajem rujna s prvim danom jeseni učenici su sa svojim učiteljicama (1. razred- učiteljica Ljubica Đurić; 2. razred- učiteljica Patricija Hercog, 3. i 4. razred- učiteljica Sanela Mužar Horvat) izašli iz svojih razreda u prirodu i mnogim aktivnostima obilježili početak za neke najčarobnijeg godišnjeg doba. Neki su razredi proveli samostalne aktivnosti sa svojom učiteljicom a dio aktivnosti sve tri učiteljice provele su skupa sa svim učenicima. Prvašići su se po prvi put susreli sa spoznajama o jeseni a stariji učenici utvrdili su ali i proširili postojeće znanje o ovom godišnjem dobu. Šetnjom kroz selo učenici su imali zadatak primijetiti promjene na biljkama, kao i vremenske prilike, i životinje i što ljudi rade u selu u ovo godišnje doba. Posjetili smo svi skupa obiteljsko imanje bake učenice 2. razreda, vidjeli mnoge domaće životinje, proučili rad ljudi,  pekli kruh u krušnoj peći, skupljali lišće, skupljali plodove jeseni te od njih izrađivali neobične životinje u razredu, proučavali boje u prirodi.

Pregršt zanimljivih aktivnosti dovelo nas je do sljedećeg godišnjeg doba- onog najhladnijeg u godini! Mnogim je našim učenicima upravo zima najzanimljivije i najčarobnije godišnje doba ponajprije zbog snijega i zimskih radosti. Iako prošlih godina nije puno snijega na našim područjima bilo- mi smo ga ove godine itekako ulovili u prijepodnevnoj smjeni! Zapadao je! Guste pahulje napravile su tanki snježni pokrivač a učenici su uspjeli čak i malo zimskih  radosti doživjeti u dvorištu škole. To je bila i prilika za šetnju po selu i proučavanje promjena u prirodi, na biljkama, životinjama i u životima ljudi. Učenici su povratkom u razrede crtali uočene promjene i pjevali pjesme o zimi, Na satima Hrvatskog jezika svaki je razred sa svojom učiteljicom upoznao prigodan književni tekst na temu zime (pjesma, priča, igrokaz).

Laganim ali sigurnim koracima učenici i njihove učiteljice zagazili su u proljeće. Buđenje prirode opet je nekima najčarobnije godišnje doba. U selo su se vratile rode i lastavice. Svi učenici i njihove učiteljice proveli su izvanučioničku nastavu te pozdravili proljeće u svome selu. Pri tom su obilježili i Svjetski dan šuma i Svjetski dan vode proučavanjem biljnog i životinjskog svijeta u blizini izvora rijeke Vuke. Dječja igra, nogomet i momčadske igre začinile su ovaj izlazak iz škole u prirodu. Popunili su nastavne listiće sa zadatkom koji je tražio da ucrtaju i upišu sve što su vidjeli šetnjom kroz selo, sve što su mogli pomirisati, osjetiti i opipati. Učenici s oduševljenjem jedva čekaju pozdraviti i posljednje godišnje doba prije nego završe prvi, drugi, treći ili pak četvrti razred

« Svibanj 2024 »