Autor: Tajana Tomoković, 21. 4. 2023.

Rano ujutro, učenici od 1. do 4. razreda krenuli su  put Slavonskoga Broda na Ivanine dane. Prve jutarnje sunčeve zrake najavile su prekrasan sunčani dan koji nam je omogućio da uživamo u svim planiranim aktivnostima.

Prva stanica bio nam je centar Slavonskoga Broda i  „Kuća Brlić“ u kojoj je Ivana Brlić Mažuranić napisala najljepše bajke. Laganom šetnjom uz lijevu obalu Save stigli smo do Franjevačkog samostana  gdje nas je vodič upoznao s poviješću ovoga kraja i mnogim zanimljivostima. U samostanu smo obišli spomen- sobu Dragutina Tadijanovića u kojoj nas je dočekao i sam Tadijanović koji nam je ispričao zanimljive priče o svojem životu i radu. Iz samostana smo krenuli prema poznatoj Tvrđavi Brod- baroknoj pograničnoj tvrđavi na rijeci Savi. U Tvrđavi nas je dočekao trag prošlosti te smo upoznali pisara i stražu koji su priredili kratki program upoznavanja s poviješću ovog dijela grada i nekadašnjim načinom života. Prilikom obilaska Tvrđave zadržali smo se u razgledu „Ulice obrta“ u kazamatima što je učenicima bilo vrlo zanimljivo. Imali su priliku vidjeti tradicionalnu kovačnicu, ljekarnu i zatvor te malu izložbu vezanu uz postanak, povijest i djelovanje jedne od najvećih tvrtki toga kraja- Đure Đaković. Nakon obilaska Tvrđave zaputili smo se u Kazališno- koncertnu dvoranu  na predstavu „Ribar Palunko i njegova žena“, nadahnutu motivima priče Ivane Brlić- Mažuranić. Po završetku predstave kratko smo se zadržali ispred dvorane gdje su kostimirani glumci iz Ivaninih priča učenicima pripremili kratki animacijski program. Na kraju  našeg veselog i zanimljivog dana posjetili smo privatni Zoo- vrt obitelji Milec u prigradskom naselju Rušćica. Učenici su imali priliku razgledati više od četiristo životinja, od onih najugroženijih vrsta na svijetu pa sve do onih domaćih. Vidno oduševljeni i puni dojmova sigurno smo stigli svojim domovima.

« Svibanj 2024 »