Autor: Tajana Tomoković, 25. 4. 2023.

Festival znanosti je manifestacija koja se u Hrvatskoj kontinuirano organizira od 2003. godine s ciljem približavanja znanosti javnosti kroz informiranje o aktivnostima i rezultatima na području znanosti, poboljšavanje javne percepcije znanstvenika, te motiviranje mladih ljudi za istraživanje i stjecanje novih znanja. Organizatori Festivala znanosti su Sveučilišta u Splitu, Zagrebu, Rijeci, Zadru i Osijeku u suradnji s Tehničkim muzejom Nikola Tesla i British Councilom, a pod visokim pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Priroda i društvo – tema je ovogodišnjeg Festivala znanosti koji se širom Hrvatske događa od 2003. godine te je i dalje najveća manifestacija popularizacije znanosti u Hrvatskoj. Priroda i društvo posebno se intenzivno prožimaju i u pitanjima zaštite prirode, ekologije. Znanost je društvena pojava, predmet njezina interesa su priroda i društvo, a cilj da svijet učini boljim i sretnijim mjestom.

Ove godine Festival znanosti održao se i u našoj školi. Područna škola Stipanovci i učiteljica Monika Mužar – Kos su dana 24. travnja 2023. godine u suradnji sa Fakultetom za odgojne i obrazovne znanosti i profesoricom dr. sc. Irellom Bogut organizirale radionicu pod nazivom: ”S galebom Markom i morskom kornjačom Leonardo obilazimo nacionalne i parkove prirode Hrvatske”.  Organiziranom radionicom, putem videolinka, učenici su upoznali spisateljicu i biologinju Martinu Markov, autoricu slikopriče “Dnevnik galeba Marka 1” i slikovnice iz edicije Zelenih priča “Priču o Leonardu”. Pogledali su osam minutni animirani film “Čudesni svijet kornatskog podmorja – Priča o Leonardu”. Kroz edukativne igre, u kojima su glavni likovi galeb Marko i morska kornjača Leonardo, te istraživačke aktivnosti učenici su usvojili ključna znanja o nacionalnim parkovima i parkovima prirode u Republici Hrvatskoj te će na ovaj način bolje razumjeli povezanost čovjeka, društva i prirode u vremenu i prostoru, razviti istraživačke kompetencije, odgovornost i empatiju prema okruženju te kritički promišljali o ekološkoj i gospodarskoj važnosti nacionalnih parkova i parkova prirode te osnažiti odgovorno ponašanje u skladu s održivim razvojem.

« Svibanj 2024 »