Autor: Tajana Tomoković, 24. 6. 2023.

Učenici 2. razredan naše Područne škole Budimci sa svojom su učiteljicom Patricijom Hercog i školskom knjižničarkom i ove godine proveli jedan zanimljivi projekt - Lektiru izvan okvira. Kako se kraj školske godine približio i mi smo svoj projekt priveli kraju. Učenici su ove školske godine pročitali sedam zanimljivih djela za cjelovito čitanje: Ružno pače (H.C. Andersen), Maca Papučarica (Ela Peroci), Djevojčica sa šibicama; Carevo novo ruho (H.C. Andersen), Božićna bajka (Nada Iveljić), Poštarska bajka (Karel Čapek), Stanari u slonu (Dubravko Horvatić) i Ježeva kućica (Branko Ćopić).

Cilj projekta bio je lektiru (cjelovito djelo za čitanje) učiniti zanimljivom, približiti učenicima kroz kreativne zadatke kombinirajući tradicionalne sa suvremenim i digitalnim pristupima i metodama i na taj način kod učenika probuditi ljubav prema čitanju. Naš razredni projekt uspješno smo integrirali u međunarodni eTwinning projekt Lektiru u ruke, čitajmo bez muke autorica Patricija Burazin (Hrvatska) i Dragane Arsić (BiH) te unutar istog provodili i zajedničke aktivnosti s projektnim partnerima više zemalja.

Kroz različite zanimljive aktivnosti  i metode za obradu lektirnih djela poput televizora od kartona, kamišibaj tehnike, pripovijedne staze, blackout poezije, plošnih štapnih lutkica, žabice pričalice te web 2.0.digitalnih alata poput Wordwalla, Jigsawplaneta učenici su razvijali svoju kreativnost, maštu, likovnu i govornu izražajnost.

Na posljednjem, evaluacijskom susretu učenici su imali zadatak ocijeniti svoju aktivnost u pojedinim projektnim aktivnostima na način obilježavanja lica osjećaja na razrednom semaforu vrednovanja, a potom su i riješili evaluacijski listić. Učenici su projekt ocijenili izvrsnim ocjenama te se svi vesele nastavku projektnih aktivnosti ujesen u 3. razredu.

« Svibanj 2024 »