Autor: Tajana Tomoković, 11. 9. 2023.

U petak, 8.9.2023. godine u školi smo obilježili Hrvatski olimpijski dan kroz različite vježbe i igre. Učenici su osim zagrijavanja, razgibavanja, istezanja pokazali svoje znanje i u svladavanju poligona, igri gađanja te sportskim igrama : odbojci i nogometu. Ovim danom promiče se olimpijski pokret, učenike na bavljenje sportskim aktivnostima, a ujedno se promiču i olimpijska načela : solidarnost, mir i razumijevanje kao sastavnice olimpijskog djelovanja. Simbol proslave olimpijzma ove tradicionalne manifestacije je bijela majica kao „zastava prijateljstva'' , a službeni dan utemeljenja Hrvatskog olimpijskog odbora je 10.9.

Hrvatski olimpijski dan u Područnoj školi Poganovci

Već duži niz godina u Područnoj školi Poganovci s prvim danima nove nastavne godine obilježavamo Hrvatski olimpijski dan te tako promičemo važnost bavljenja sportom. Ove smo ga godine obilježili na izvannastavnim aktivnostima i satu tjelesne i zdravstvene kulture. Tako smo se bavili pojmom olimpijade, izgledom i značenjem znaka olimpijskih igara kao i različitim sportskim aktivnostima.

Sat tjelesne i zdravstvene kulture započeli smo trčanjem između stabala i općim pripremnim vježbama. Nakon zagrijavanja i razgibavanja slijedile su natjecateljske aktivnosti. Učenici su se natjecali u štafetnim igrama, skakanju u vrećama, bacanju potkove i igranju graničara. Završni dio sata bio je rezerviran za spremanje rekvizita i podjelu simboličnih nagrada za osvojena prva mjesta.

Osim što smo ovim satom ostvarili planirane ishode i promicali važnost bavljenja sportom, učenici su se učili samopoštovanju, samopouzdanju, suradnji i poštivanju pravila.

HRVATSKI OLIMPIJSKI DAN U PŠ STIPANOVCIMA

Učenici KO 1.,2.,3., 4. raz. PŠ Stipanovci u ponedjeljak, 11. rujna 2023. su obilježili Hrvatski olimpijski dan. Hrvatski olimpijski dan  obilježava se 10. rujna. Glavni cilj obilježavanja ovog dana je promicanje bavljenjem različitim sportskim aktivnostima, međusobno razumijevanje, suradnja i Fair – play.   Osnovni zadatak svih aktivnosti tijekom ovog dana je potaknuti djecu na aktivno bavljenje sportom, poticanje i razvijanje samopouzdanje, pozitivne percepcije, poboljšanje senzornih sposobnosti, razvijanje samostalnosti i timskog rada, poticanje međusobnog druženja i uključivanje svih učenika, kao i učenika s teškoćama u sportske aktivnosti. Shvativši koliko je bavljenje sportskom aktivnošću iznimno važno, odlučili smo se uključiti u ovako poznatu manifestaciju te smo ju na primjeren način obilježili već u prvom tjednu nastave. Naučili smo gdje su se olimpijske igre prvi puta održale, istražili smo značenje boja u olimpijskim krugovima te smo naučili pjevati olimpijsku himnu. Učenici su bijelim majicama  pokazali ‘’zastavu prijateljstva’. Tradicionalno natjecanje u starim sportovima održali smo u školskom dvorištu te smo na poseban način kroz poznate stare igre u pokazali koliko nam je važno sudjelovanje u sportskim aktivnostima.

Razbojište, 8.9.2023.

Svake se godine, na dan utemeljenja HOO-a 10. rujna, organizira Hrvatski olimpijski dan kojim se promiče olimpijski pokret, a građane potiče na bavljenje sportskim aktivnostima. Ujedno se promiču olimpijska načela izvrsnosti u svakom području, razumijevanje, mir i solidarnost među ljudima kao sastavnice olimpijskog djelovanja.

I ove godine naša mala škola aktivno se uključila u obilježavanje toga dana.

Različitim aktivnostima na predmetima HJ I LK započeli smo obilježavanje toga dana. Na satu HJ čitali smo tekstove na temu Olimpijskih igara. Saznali smo da su začetci Olimpijskih igara i natjecanja u različitim sportovima započeli još u staroj Grčkoj. Proučavali smo značenje olimpijskih krugova i naučili razliku između zimske i ljetne olimpijade.

Na satu LK tehnikom crnog flomastera crtali smo svoj najdraži sport.

Zatim smo podijeljeni u dvije skupine, na našem školskom igralištu, organizirali našu malu olimpijadu. Natjecali smo se u različitim sportovima i štafetnim igrama. Svaka skupina maksimalno je dala sve od sebe kako bi pobijedili. Svaki bod je bio dragocjen. Bilo je i suza ako je skupina gubila.

Obje skupine su poštovale suparnika. Skupina koja je podnijela poraz sportski korektno pobjedniku je čestitala na pobjedi.

Ozarenih lica, umorni, znojni i dobro raspoloženi zatražili smo hlad ispod našeg oraha i iznosili svoje dojmove smijući se zgodama i nezgodama tijekom natjecanja.

Olimpijski dan u PŠ Budimci

Hrvatski olimpijski dan u PŠ Budimci učenici 2., 3. i 4. razreda obilježili su u petak, 9.9.2023. različitim sportskim aktivnostima. Na samom početku  učenici su se zagrijali zanimljivom igrom s kvačicama, a nakon toga uslijedile su štafetne igre. Na samom kraju učenici su odmjerili snage u popularnoj igri graničar. Kao i svake godine i ove smo njegovali sportski duh pod sloganom „ važno je sudjelovati, a ne pobijediti“, te se podsjetili važnosti fair playa.

« Svibanj 2024 »