Autor: Tajana Tomoković, 28. 4. 2016.

Četvrta je godina kako obilježavamo Dan planeta Zemlje nizom radionica. Ove godine je školskim kurikulumom dogovorena tema „Recikliranje“. Učenici od 5. do 8. razreda su prema svojim željama sudjelovali u nekoj od šest radionica. Radionice su osmislili učitelji po skupinama predmeta pa su mogli odabrati jezičnu radionicu, matematičku, radionicu hrvatskoga jezika, prirodnu, informatičku ili radionicu pod vodstvom pedagoginje i domara.

Dan prije održavanja radionica, učenici su se upisivali u radionice prema svojim željama i sklonostima, a na plakatu su unaprijed mogli vidjeti što će se u kojoj od radionica raditi.

Prijašnjih godina smo radionice održali u šumi „kod Đeme“ do koje smo pješačili 3 km no ove nam godine vremenski uvjeti to nisu dozvolili pa smo ostali u školi.

(Matematika; učiteljice: Maja Benak i Maja Milinković)

Učenici su izradili naselje od geometrijskih tijela (prizme, piramide, valjka, stožca itd.). Naselje se sastoji od zgrada, kuća, bolnice, škole, crkve, i zelenih površina kao što su parkovi, dječje igralište. Koristili su već korištene materijale kao što su kutije od lijekova, kozmetičkih preparata, kućanskih aparata, kolaž papir, zelenilo iz školskog vrta, pijesak i sl. Cilj izrade makete bila je bolja predodžba geometrijskih tijela u prirodi i osvješćivanje da je matematika svuda oko nas.

(Priroda; učiteljica Kristina Marinković i knjižničarka Elena K. Lončarević)

U ovoj su radionici učenici izdraživali okvire od kartona. Na okvirima su pisali poruke o očuvanju prirode te su okvire ukrasili raznim predmetima iz prirode.

(Hrvatski jezik; učitelj/ica Marija Varga i Marko Bernatović)

Učenici su u skupinama izrađivali plakate kojima je cilj osvjestiti okolinu koliko čovjek svojim postupcima zagađuje okoliš. Pisali su i pjesme o očuvanju prirode i važnosti očuvanja za buduće naraštaje.

Radionica 4: WINDMŰHLE / FLOWERS

(Engleski i njemački jezik; učiteljice: J.B.Momčilović, B.M.Kovačić, T.Tomoković, T.Vinić)

Na početku radionice, učiteljice stranih jezika su na stranom jeziku uz demonstraciju opisali postupak izrade vjetrenjača i cvijeća od plastičnih boca. Učenici su zatim krenuli sa kreativnim recikliranjem i izradili, bojali i lijepili vjetrenjače i cvijeće kojima smo ukrasili školski kamenjar i cvjetnjake ispred škole. Govorili smo o važnosti vjetrenjača i vodenica nekada te važnosti vjetrenjača danas.

(Pedagogija; pedagoginja Ana Ivanišić i domar Dejan Kučić)

Stare automobilske gume često završavaju bačene u okolišu. Jednu takvu je Marko izvukao iz prirode, oprao i donio u školu. Automobilske gume potrebno je reciklirati, a 18 guma koje su stigle u našu školu, od danas će služiti kao sjedalice u školskom dvorištu. Učenici su gume očistili i obojali. Domar je probušio rupe kroz koje se provlačila špaga kako bi se zatvorio središnji dio. Nakon sušenja, učenici su stavili jastučiće i uvalili se u nove sjedalice. Ovim putem zahvaljujemo Vulkanizerskoj radnji iz Našica i Automobili Škojo za donaciju većeg broja starih automobilskih guma.

(Informatika; učitelj: Marijan Gardlik)

Prozvali smo ih „leteća skupina“ jer su obilazili ostale radionice, fotografirali i zapisivali što tko radi. Fotografije će skupiti i naknadno ćemo ih objaviti, a ove tekstove o radionicama čitamo već danas zahvaljujući Tamari i njenoj skupini.