Autor: Tajana Tomoković, 28. 6. 2016.

U subotu 11. lipnja 2016. godine učenici 7., 8.a i 8.b razreda krenuli su na dugo očekivanu ekskurziju u organizaciji Astralis travel d.o.o. putničke agencije. Pet dana prošla su kao da je bio jedan, uz nezaboravno iskustvo i lijepo druženje.

Na put je krenulo 23 učenika u pratnji svojih razrednica - Tajane Vinić i Maje Benak. Krenuli smo u ranim jutarnjim satima s usputnim zaustavljanjima za okrjepu i odmor te smo oko 14 sati stigli do najstarijeg hrvatskog kraljevskog grada Nina gdje smo posjetili staru gradsku jezgru, crkvu Sv. Križa, crkvu Sv. Nikole, Višeslavovu krstionicu… Nakon razgledavanja Nina, nastavili smo putovanje do Sv. Filipa i Jakova – našeg odredišta. Nakon smještaja u pansionu Čirjak, uslijedio je odlazak na plažu, kupanje pa večera i druženje u sobama pansiona. Sljedećih smo dana uz pratnju stručnog lokalnog vodiča razgledali Biograd na Moru, Zadar, Nacionalni park Krku te grad Šibenik. Učenici su mogli vidjeti mnoge znamenitosti Lijepe naše: kalelargu, morske orgulje, pozdrav suncu, Trg pet bunara, crkvu Sv. Donata, crkvu Sv. Stošije, katedralu Sv. Jakova, staru gradsku jezgru Šibenika i mnoge druge ljepote. Po povratku kućama svratili smo u Smiljan, rodno mjesto Nikole Tesle. Posjet memorijalnom centru „Nikola Tesla“ gdje smo vidjeli rodnu kuću Nikole Tesle, multimedijalni centar te Teslin muzej s mnoštvom izuma ostavio je poseban dojam na učenike.