Autor: Tajana Tomoković, 28. 9. 2016.

U ponedjeljak, 26. rujna, obilježili smo Europski dan jezika. Učiteljice stranih jezika su na nastavi engleskog i njemačkog kroz predavanja i radionice obilježili ovaj međunarodni dan. Radovi koje su učenici napravili izloženi su u holovima škola. Zastave, pozdravi, izreke na različitim europskim jezicima neke su od aktivnosti koje su učenici istraživali.

U PŠ Budimci i PŠ Stipanovci, učiteljica Tajana Tomoković učenicima je predstavila jezik kao jedan od simbola svake zemlje. Učenici su povezivali zastavu, jezik i pozdrav na hrvatskom, engleskom, njemačkom, francuskom i talijanskom jeziku. Zatim su bojali zastave nekih europskih zemalja po izboru. Učiteljica Patricija Hercog iz PŠ Budimci sa svojim je učenicima 2. i 4. razreda pisala pjesme na hrvatskom jeziku na temu Moje mjesto.

Učiteljica engleskog i njemačkog jezika Božena Miser Kovačić sa petim je razredima istraživala pozdrave na europskim jezicima. Pozdrave su učenici zatim pisali na zastave. Sa šestim je razredima proučavala jedinstvene i najduže riječi. Učenici sedmih razreda su sa učiteljicom Jelenom Baričević Momčilović tražili strane riječi koje promiču toleranciju te ih pisali na balone i crtali zastave koje su povezivali sa zemljom i jezikom koji se u toj zemlji govori. Učenici osmih razreda su sa učiteljicom i razrednicom Tajanom Vinić izrađivali plakat na engleskom European day of languages. Učenicima su se zadaci svidjeli, a rado su ih izrađivali nakon motivacijskog videa u kojem su mogli čuti izvorne govornike nekoliko europskih jezika.

Svi radovi proizašli iz aktivnosti povodom Europskog dana jezika izloženi su u holovima matične i područnih škola.