Autor: Tajana Tomoković, 28. 2. 2018.

Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day, program je prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači. Ideja je nastala u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi. Dan ružičastih majica obilježen je u našoj školi kroz razne radionice i neizostavne ružičaste majice.

Mali Budimčani, učenici 1. i 3. razreda sa svojim učiteljicama Milicom i Patricijom obilježili i ove školske godine ovaj iznimno bitan dan. Prvašići su po prvi puta razgovarali o nasilju u školskom okruženju, ali već tako mali toliko toga znaju o toj temi. Za početak, čitali smo priču Oklevetani vuk te popričali o vuku i njegovim postupcima. U sklopu radionice o prevenciji nasilja učenici su u manjim skupinama igrali igru uloga (Biti u tuđoj koži i Što radimo kad smo nepravedno optuženi?) te su se prisjetili i nekih već pročitanih bajki i priča poput Tri praščića sa stajališta vuka i sa stajališta praščića. Proučili smo zanimljive edukativne knjižice o zadirkivanju, prevenciji tučnjave i nasilništvu te kroz stripove pokušali osvijestiti važnost upravo prevencije  nasilništva. Izdvojili smo zajednički najvažnije misli te ih oblikovali u poruke protiv nasilja i ispisali ih na ružičaste majice koje smo izrezali od papira. Time je nastao i pano u holu škole. Izradili smo i ogrlice prijateljstva sa jasnom porukom : Stop nasilju! , te ih darovali jedni drugima. Naučili smo korake uz pjesmu Život nije siv, te za kraj današnjeg snježnog dana izradili  snjegovića ispred naše škole te uživali s učiteljicama u snježnim radostima.

Učiteljice Milica Ivančić i Patricija Hercog

U Matičnoj školi u Podgoraču 6.a i 6.b razred su na početku sata gledali desetominutni film Nemoj mi se rugati  o djevojci Vesni koja je gotovo svakodnevno išla u školu sa suzama u očima čekajući kada će joj netko nešto ružno reći. Nakon gledanja filma, učenicu su promišljali o vlastitim osjećajima koje bi u njima izazvale različite situacije. Te osjećaje su zapisivali na kartice koje smo na kraju sata prikazali na panou.

Nakon naše male radionice, učenici su spoznali da nasilje nije samo ono fizičko, ono koje ostavlja plavice na tijelu. Duboko veće rane zadaju riječi, posebice one koje vrijeđaju neku osobu. Zadnja misao radionice je bila: „NE ČINI DRUGIMA ONO ŠTO NE ŽELIŠ DA DRUGI TEBI ČINE!“

« Svibanj 2024 »